↑ Return to Turizmus

Természetvédelmi területek

Bissau-Guineában hét természetvédelmi terület található:

A Cacheu folyó természeti parkja

cacheu

Bissau-Guinea északkeleti részén található. Területe 88 615 Ha. Nyugat-Afrika legnagyobb kiterjedésű (68%) mangrove erdeje borítja. Élővilága igen változatos.

Nagy számban ad otthont az ott telelő vonuló madaraknak,  az emlősök közül többek között a delfineknek (Tursiops truncatus és Sousa teuszi), vízilovaknak (Hippopotamus amphibius), lamantinoknak (Trichechus senegalensis), pettyes gazelláknak (Scariptus tragelaphus), zöld majmoknak (Cercopithecus aethiops) és a hüllők közül a nílusi krokodiloknak (Crocodylus niloticus és C.Tetraspis).

A terület északi részén élő lakosság lélekszáma 7120, 6 különböző etnikai csoport él elosztva 27 faluban.

A Cufada-tó természeti parkja

cufada

Ez a nemzeti park Bissau-Guinea déli részén található, területe 89 000 ha. A Bionra, Bedasse és Cufada tavakból tevődik össze, így ezek alkotják az ország legnagyobb édesvízi tavát. Ez a közeg kedvező feltételeket teremt az ott élő növény -és állatvilágnak. Otthont ad számos nagyemlősnek, vízilovaknak, gazelláknak, varacskos disznónak, különböző majomféléknek. A madarak közül például a flamingónak (Phoenicopterus roseus), a költöző koronás darunak (Balearica regulorum), illetve a fokozottan védett paupccsőrű gólyának (Balaeniceps rex). A helyi lakosság lélekszáma 3534 fő.

Az Orango-sziget természeti parkja

orangoAz ország déli részén található a Bijagós szigetcsoport, mely 158 235 ha területen terül el és a három fő sziget (Orango, Orangozinho és Atanhible). A tengeri mélység nem haladja meg a 30 métert. A terület jellegzetessége a Mangrove erdő, amelynek a teljes területe mintegy 16 000 ha, és az olajpálma (Elaeis guineensis). Állat-és madárvilága gazdag, különösen délen jellegzetesek a vízilovak (Hippoppotamus amphibius), és a krokodilok (Crocodylus niloticus és C. Tetraspis) a Bijagós szigetvilágban. A park otthont ad öt tengeri teknős fajnak: Chelonia mydas, Eretmochelys imbricata, Lepidochelys olivacea , Caretta Caretta és Dermochelys coriacea. Az emlősök közül megtalálható a pettyes gazella (Tragelaphus scriptus) a zöld majom (Cercopithecus aethiops), valamint a tengeri vidrák (Aonyx capensis), a lamantin (Trchechus senegalensis) és delfin (Tursiops truncatus és Sousa teuszii). A madárak közül a tengeri fecskék (Sterna caspia és Sterna maxima) és a szürke papagáj (Psittacus erithacus). A 33 faluban élő lakosság lélekszáma összesen 2268 fő.

Poilão-João Vieira tengeri természeti parkja

JOÃO VIEIRA-POILÃO

A park a Bisagos szigetcsoport délkeleti részén található, területe 49500 ha. 4 fő szigete (João Vieira, Cavalo, Maio e Poilão), plusz három kis sziget.

A szigeteket pálma ligetek tarkítják, domináns növénye az olajpálma (Elaeis guinessis). Az árapály elősegíti a mangrove területek terjedését. Partjait három teknős faj látogatja: zöld teknős (Chelonia chelonia), a közönséges cserepesteknős (Eretmochelys imbricata) és az olivaolaj zöld Ridley teknős (Lepidochelys olíve Ridley). A Polão-sziget a legfontosabb ívási területe a teknősöknek az óceán keleti részén, a park otthont ad a tengeri emlősöknek, beleértve két delfin fajt (Tursiops truncatus és Sousa teuszii). A halfauna igen gazdag és változatos. A leggyakoribbak a Carertianx, Snapper nemzetséghez tartoznak, illetve gyakoriak a különböző sügér és cápafajok. Nagy egyedszámban találhatóak meg a halevő madarak, különösen a tengeri fecskék (Sterna caspia és Sterna maxima), a fekete csér (Chlidonias niger). Jellegzetes faj a parkban a szürke papagáj (Psittacus erithacus).

A szigetet nem lakják állandó lakosok. Canhabaque helység területén található négy faluból járnak ide az őslakosok rizst termeszteni és pálmabogyót szüretelni. Mint helyi őslakosoknak, prioritásuk van.

Cantanhez erdejei

cantanhez forest national park

Bissau-Guinea déli részén található Tombali régióban, területe 105.767 hektár. Mintegy 20 000 fő él ezen a területen elosztva 13 faluban.

A biológia és a turizmus szempontjából fontos hangsúlyozni a nagyon változatos növény-és állatvilágát. Hatalmas területen borítja esőerdő, ahol nagyszámban találhatóak a következő növények: Anisophyllea laurina, Parinari excelsa, Dialium guineense, Alstonia congensis, Albizia gummifera és mások. Él itt még számos pálma fajta, illetve jellemző a mangrove is.

Ami az állatvilágát illeti, megtalálhatóak a különböző emlősök, madarak, hüllők, halak és rovarok. Több mint 30 emlősfaj, és mintegy 40 halfaj. Gyakori a csimpánz (Pan troglodytes), a Bivaly (Syncerus caffer), a fekete lóantilop (Hippotragus equinus), nemes majom {Colobus polykomos), fekete persely malac (Phacochoerus aethiopicus africanus), a bojtosfülű disznó (Potomochoerus porcus), a különböző fajú majmok és a bóbitás antilop formák (Cephalophus). Gyakran bevándorol a szomszédos területekről ide az afrikai elefánt (Loxodonta africana) is.

Bolama Bijagós szigetvilág bioszféra rezervátuma

bijagos

A nyugat-afrikai partvidéken helyezkedik el, a szigetvilág 88 apró szigetből áll. Ezen szigetek teljes területe 1.046.950 ha, ami az északi és déli part menti áramlatok összefolyásánál található. A szigetcsoport a folyó delta torkolatánál alakult ki. A tengeri környezetet nagy árapály homokpadok különböző mélységei és a mangrove által határolt területek jellemzik. Az árapály tartomány körülbelül 4 méter vízszintkülönbséget eredményez. A szárazföldet pálma ligetek, a part menti részeket bokros szavannák és erdők félszáraz területei uralják.

A szigetcsoport otthont ad a nagyon változatos állatvilágnak. Ez a terület a zöld teknős (Cheloniamydas) legfontosabb szaporodási helye az Atlanti-óceán partján Afrikában (több mint 7000 egyed évente). Más védett fajok is megtalálhatóak itt, a még mindig viszonylag nagy egyedszámú krokodil (Crocodylus niloticus és C. Tetraspis), víziló (Hippoppotamus amphibius), lamantin (Trichechus senegalensis) és a delfin (Sousa teuszii és Tursiops truncatus) . Minden évben érkezik közel 800.000 gázlómadár ide telelni, emellett számos helyi vízimadar is itt él és szaporodik.

Urok-sziget közösségének védett tengeri területe

urok

Urok-sziget a Bijagós szigetcsoport északi részén található. A helyi lakosság 54 500 hektár területet használ, 147 km2 termőföld, 66 km2 a mangrove, 203 km2 az árapály zóna és 8 km2 mély csatorna. A szigeteken a helyi népcsoportok fő tevékenysége a mezőgazdaság, illetve a halászat.

Növény és állatvilága nagyon változatos és gazdag. Sűrű mangrove és számtalan csatorna jellemzi. A számos hal és rákféle megfelelő élőhelyet biztosít többek között a vízimadarak (gázlómadarak, pelikánok, rózsás flamingók, csérek) mintegy 96 fajának, illetve számos hüllő fajnak, pl. krokodilok (Crocodylus niloticus és C. tetraspis tetraspis), és tengeri teknős fajok, pl. a közönséges cserepesteknős (Eretmochelys imbricata) és a közönséges levesteknős (Chelonia mydas). A tengeri emlős fajok közül kiemelten jellemző a lamantin (Trichechus senegalensis), a különféle delfin fajok (Tursiops truncatus és Sousa teuszii) és a tengeri vidra (Aonyx capensis). Élőhelyet biztosít a vízilónak (Hippoppotamus amphibius) és a zöld majomnak (Cercopithecus aethiops) is.